Vildane Zeneli: Fotot artistike nuk jane foto per ‘Playboy’

vidatEmri i saj eshte bere i njohur keto kohet e fundit edhe ketu tek ne por ne pasarelat boterore, njihet nga shume stiliste. Kjo eshte Vildane Zeneli, Vajza nga Kosova qe vec suksesit ne modelim po kerkon te gjeje suksesin edhe ne kenge. Ne nje interviste per suplementin “Summer Time” Vildania tregon se si e ka arritur suksesin ne Amerike dhe cilat jane projekte ne muzike.

Ju jeni bere nje modele shume e njohur jo vetem ne Amerike por edhe ne bote tashme, kush ju ka zbuluar si modele?

U be nje dekade qe kur kam nisur te punoj si nje modele, dhe duhet te them se ka qene nje udhetim interesant plot surpriza, momente te bukura. Une kam punuar shume fort por ku kam qene rreth 13 vjec, mu propozua nga nje agjent ne Agjencine Wilhelmina Modeling qe te merresha me modelimin Karriera ime mori nje shtytje dhe arriti nje nivel tjeter te suksesit, kur jam takuar me dy nga fotografet me me ndikim dhe me te mahnitshme qe njihen si artist ne bote, Peter Beard dhe Raphael Mazzucco. Ju jam mirenjohese per karrieren time sot, megjithese une kam punuar shume per kete, por sepse kam punuar dhe punoj me me te miret ne kete biznes, qe besojne aq shume ne mua dhe ne punen time. Ata do te mbeten miq shume te ngushte per mua.

A eshte e veshtire jeta e nje modeleje?

Do te jete e padrejte nese une do te thosha se eshte e veshtire. Si mund te jete e tille kur kemi nje nga punet me te mira ne bote, pasi jemi shpesh ne udhetim dhe kemi vizituar edhe ishuj tropikale, ashtu edhe ne mbare boten, fluturojme ne klasin e pare, qendrojme ne hotelet me te mira, hame ushqimin me te mire. Gjithashtu te punosh me njerezit me te mire dhe me gazmore rreth teje, eshte gjithmone kenaqesi, Dua te them cfare kerkojme me shume, eshte nje profesion ku endrrat behen realitet. Sigurisht qe ne e kemi shume te zene kohen me punen duke mos kaluar shume kohe me te dashurit tane, apo ore te gjata provash, edhe kur te duhet qe te zgjohesh heret ne mengjes, por me te vertete eshte nje bekim qe te besh kete lloj jetese dhe punen qe ne bejme. Une e di qe shume njerez do te donin te nderronin vendin me mua, por une nuk dua te shkembej vendet me askend. (Qesh) Jam shume e bekuar dhe me fat.

Cilat jane sakrificat me te medha qe duhet te besh per te qene e suksesshme?

Ashtu si me cdo pune apo karriere qe ju do te merrni ne jete, suksesi nuk vjen lehte. Duhet te duash ate, ju duhet te keni pasion per ate. T’i provoni te gjitheve por edhe vetes suaj se ju e keni ate qe deshironi dhe pse ju duhet nje pune e veshtire per te arritur qellimin tuaj dhe per te bere endrrat tuaja, realitet. Kjo nuk ndodh gjate nje nate, ju do te shkoni neper shume ulje dhe ngritje, por ne qofte se ju jeni te forte mjaftueshem dhe te kuptoni se jeta eshte ne lidhje me zgjedhjen per te bere ate qe ju doni, duhet punuar shume. Ju duhet te jeni ne gjendje per t’u perballur me kritika te ashpra, gjykime, do te takoheni me njerez te ndryshem, personalitete te ndryshme, por kjo eshte jeta. Nje sfide ku duhet te luftoni dhe te sfidoni veten.

Eshte e vertete se Amerika eshte vendi i mundesive te medha?

Amerika eshte i njohur si vendi i mundesive, por une besoj se keto mundesi nuk vijne te trokasin vete ne deren tuaj dhe te thone se “jam ketu qe ju te beheni te suksesshem”. Ka aq shume gjera qe ju mund te beni ne kete vend, kaq shume mundesi, por duhet t’i shkosh pas per te luftuar per endrrat e tua, ka edhe shume njerez te tjere qe duan te kene dhe te bejne te njejten gje si ti dhe ata te gjithe luftojne per te, por kush nuk heq dore dhe e di ne zemren e tij se ajo eshte vetem puna qe duan te bejne, jane pikerisht keta njerez qe ai dalin dhe behen me te miret.

A njiheni me Angela Martinin, duke qene se edhe ajo ushtron profesionin e modeles?

Jo.

Po me vajzat e tjera shqiptare qe jane modele a keni miqesi, psh Emina Cunmulaj?

Jo.

Mendoni se te qenit e bukur eshte celesi i karrieres se nje modeleje, apo te duhet mbeshtetje dhe fat?

Une mendoj se shume njerez nuk e kuptojne vertet perkufizimin e nje modeli, ose me mire nje modeli te suksesshem. Modelimi nuk eshte nje parade bukurie, ata nuk jane ne kerkim per “Miss Boten” e ardhshme. Nuk duhet vetem te jesh e bukur, sepse ka vajza kaq shume te bukura jashte, qe nuk kane nenshkruar per agjencite, sepse ato nuk jane fotozhenike ose nuk duken te bukura ne kamera. Pastaj ka vajzat te bukura por qe jane vetem dembele dhe nuk duan te punojne shume, nuk duan te perpiqen, sepse e tere jeta e tyre rrotullohet rreth te qenit e bukur. Keto nuk jane modele, pasi modelimi ne nje biznes, nese ju nuk afroni agjentet, klientet, etj, nuk shikojne sa te bukur jeni ju ne qofte se nuk mund te shisni produktin e tyre. Por te qene e bukur nuk eshte pergjigje per te qene nje model i suksesshem, duke e ditur se te paraqiteni sa me mire, per te shitur rrobat, apo produkteve te ndryshme, kjo te ben nje supermodele. Personaliteti eshte nje celes kyc, askujt nuk i pelqen te punoje me njerez te keqij. Fati nuk e ben te ndodhe, ate qe ju keni per te bere. Pra puna e veshtire, personalitet dhe duke treguar se pasioni juaj ne lidhje me ate qe ju beni, gjithmone sjell gjera pozitive, duke sjelle energji kreative rreth jush.

Ju u larguat nga Kosova ne kohen e luftes. Nese nuk do te kishte pasur nje te tille do ta kishit lene Kosoven?

Une sinqerisht nuk mendoj keshtu, kam qene femije vertet i lumtur ne Kosove, kam pasur nje femijeri te mahnitshme atje dhe kemi pasur gjithcka qe kemi dashur. Ne kishim nje jete shume te bukur ne Kosove para luftes. Megjithate une nuk do t’ia vija te gjithe “fajin” luftes qe ne u zhvendos ne Amerike, sepse une besoj se kjo ishte shkruar per mua ne jete, sepse kane ndodhur kaq shume gjera te medha ketu per mua.

Ku jetoni ju momentalisht?

Une jetoj ne aeroplan (qesh). E verteta eshte se shpenzoj shume kohe duke udhetuar, por jetoj mes Nju Jorkut dhe Los Angelosit, une kam nje shtepi ne NY dhe nje shtepi ne LA, Eshte shume bukur qe te jetosh mes dy qytetesh, sepse merr me te miren e tyre.

A te mundeson profesioni i modeles burime te mjaftueshme te ardhurash, duke ditur se eshte nje profesion me nje “date skadence”?

Kur ke arritur nje nivel suksesi si nje model, modelimi nuk ka kufizime. Eshte si t’u rikthehesh ceshtjeve te medha, te gjitha modelet e koheve te medha jane perseri imazhe per cdo fushate te medha ne bote. Gjithmone do te kete pune per mua ne boten e modelimit, sidomos tani qe une bej me shume reklama te shtypura, revista, me shume palester etj. Kryesisht modelet e pasarelave kane nje limit moshe, sepse aty duan vertet me te rinj dhe eshte me e lehte per te zevendesuar, me perjashtim te vajzave TOP / modele te cilat do te kene gjithmone vendin e tyre kudo, sepse tashme e kane fituar titullin e tyre. Megjithate kam qene duke punuar mbi muziken time gjithashtu, keshtu qe do te shikoj perpara.

Ju keni deklaruar se do te beni edhe nje liber biografik, si po ju shkon puna me te, kur mendoni se do te jete gati?

Une jam duke shkruar nje liber rreth jetes sime, tregime te verteta qe ndodhin gjate jetes sime, duke sjelle perseri shume kujtime te mira dhe te keqija, por une dua t’i ndaj keto kujtime me te gjithe. Mendoj se shume njerez nuk me njohin fare sidomos fansat e mi shqiptare dhe kjo nuk eshte faji i tyre, sepse une nuk jetoj atje per kete arsye eshte e veshtire qe ata te lidhen me mua ne nje nivel me personal. Ata me njohin mua si nje modele qe reklamon rroba banje dhe te brendshme femrash, jam e sigurt qe shumica e njerezve do ta gjykojne librin nga kopertina, pa lexuar librin. Une e dua punen time, por nuk e kaloj diten duke u kujdesur per pamjen time. Kam marre kaq shume ne jete dhe dua te ndaj edhe gjerat qe njerezit nuk e dine, net te tregimeve te mia dhe pervojat jetesore. Libri do te me marre edhe disa kohe per ta perfunduar ate sepse jam e zene me pune te tjera, megjithese perpiqem per te shkruar sa me shume kur kam kohe te lire.

Nese do te kthenit koken pas, cfare nuk do te kishit bere me kurre?

Une kurre nuk do te ndryshoj asgje, nese do te ktheja pas kohen, i dua te gjitha te mirat dhe te keqija qe kam bere, pasi per te gjitha gjerat qe kam bere jam ky personi qe jam sot, dhe une e dua veten time sot.

Eshte folur se jeni duke pergatitur edhe nje kenge me nje nga reperat me te njohur ne Amerike, kur mendoni se do ta lanconi?

Une kam qene duke punuar me shume prej artisteve te suksesshem, muzikanteve, repers dhe ku perfshihet edhe reperi i njohur Will.i.am i cili shkroi nje kenge per mua dhe eshte ne singellin tim, nje kenge me Soulja Boy dhe me disa emra te njohur por qe nuk mund t’i zbuloj ende emrat e tyre, pasi jam ne proces. Kam dashur qe te bej muzike prej shume kohesh, pasi eshte nje pasion i vertete i imi, por thjesht nuk kam pasur kohe me pare, per shkak te modelimit dhe ku kam takuar kaq shume njerez ne vendin e duhur. Jam shume e re ne kete fushe, por kam dashur qe te bej disa regjistrime qe nga viti i kaluar dhe tani jam duke e perfunduar kengen. dua qe njerezit te tronditur kur te degjojne muziken time, keshtu qe une mendoj se jam duke bere dicka te drejte … shumica e njerezve punojne atje gjithe jeten per te marre ate mundesi, ku une jam muzikalisht tani dhe une ndihem shume me fat per faktin qe kam kaq shume miq ne kete industri dhe ata te gjithe besojne fuqimisht tek une, ne pasionin tim per muziken dhe te gjithe jane te gatshem per te me ndihmuar. Kenget do te lancohen ne kohen e duhur, shpresojme se shpejti.

Po kenga si nisi tek ju?

Si ju thashe edhe me lart, muzika ka qene pasioni im qe ne femijerine time, gjithmone mendoja se do te isha nje kengetare, por kurre nje modele, por kur une u zhvendos ne SHBA dhe mu ofrua nje kontrate modelimi. Ishte e gjitha qe kisha deri ne ate kohe, isha e re ne ate vend, por nuk jam zhgenjyer nga modelimi pasi me solli mua ketu ku une jam sot me muziken, sepse fale njohjeve te kesaj fushe jam duke punuar me njerezit me te mire ndonjehere.

Fotot e juaja nudo, kane pushtuar revista te shumta, ju jeni femer qe nuk keni tabu, apo edhe ju keni limitet tuaja?

Dua qe te sqaroj kete punen e lakuriqesise. Se pari une kurre nuk kam lejuar askend qe te perdorin te ashtuquajturat fotot e mia “lakuriq” pa lejen time ne cdo reviste. Fotografite e mia nude jane bere per qellim qe te jene nje veper arti. Ne jemi duke u perpjekur t’u sjellim njerezve pamje artistike, me te gjitha mjetet , dhe asnjera nga keto foto te bera nuk kane shije pornografike, ato nuk jane per “Playboy”, ato nuk jane per revisten e askujt . Keto fotografi jane bere nga artiste te medhenj ne bote te cilet kurre nuk do te fotografojne nje vajze qe duket si nje lepur playboy. Ata duan artin, ata shesin artin, ata jetojne me frymen e artit dhe jane njerez qe frymezohen nga bukuria femerore dhe linjat. “Culo By Mazzucco” eshte nje liber qe ishte xhiruar nga mikesha ime me e mire dhe nje personi qe i jam mirenjohes per karrieren time sot e kesaj dite. Eshte nje liber arti, po ato jane foto nudo, por nudo artistike dhe kushdo nga Lady Gaga, per te Fergie, Nicole Scherzinger, girlfriendStacy George Cloony-se Kibler, Sara Mclauchlan, Victoria Secret modeli Alessandra Ambrosio, Bianca Balti, rroba banje Sport Illustrated modele, Irina Shayk, Jessica Ehite, Kate Upton, Melissa Satta, Dominique Piek, Candice Boucher, Nicole Trunfio, John Legjendat dhender, Christine Tiegen, Catrinel Menghia etj qe jane disa nga emrat me te medhenj ne showbiz dhe supermodelet me te medha te kesaj epoke jane ne kete liber.

Cila eshte cmenduria me e madhe qe keni bere ne jete?

Po momentalisht nuk mund te mendoj per ndonje gje te jashtezakonshme, megjithate duhet te them se kur kam shkuar ne Safari ne Afrike ishte nje cmenduri mund te them, pasi ishte mjaft e eger, e ftohte dhe e frikshme … Kam qene super e frikesuar ndaj luaneve, por ajo ishte nje pervoje mjaft e bukur.

Ju jeni e dashuruar?

Jo.

Kur mendoni se eshte mosha ideale per te krijuar familje?

Nuk mendoj se ka nje moshe ideale se kur duhet te krijoni nje familje, une besoj se kurdo mund te jete, mjafton qe ju ta doni kete.

Mashkulli qe do te keni ne krahe duhet te jete shqiptar apo nuk ka rendesi?

Mendoj se nuk mund te zgjidhni se me ke do te bini ne dashuri, keshtu qe une nuk kam nje pergjigje tani sepse jam krejtesisht e vetme dhe jo ne dashuri, per me teper as nuk po e kerkoj nje gje te tille …

Cfare shikoni ne shikim te pare tek nje mashkull, nje tipar te tij psh?

Do te thosha syte e tij

Per te mbajtur trupin ne forme, ju mbani me shume diete apo ushtroheni ne palester?

Une punoj me nje trajner pothuajse perdite, jo vetem per te qendruar mire fizikisht, por gjithashtu per nje gjendje te mire time mendore, ajo me mban mua te motivuar. Une me te vertete nuk mbaj nje diete, ha disa here ne dite mire, por une sigurohem qe te qendroj larg nga ushqimi qe me ka shkaktuar probleme me shendetin, si gure ne veshka. Duhet te shikoj dieten time disi, pasi nuk duhet te ha gjerat shume te embla ose te kripura shume.

Cila eshte ajo pjese e trupit tuaj, qa ju pelqen me shume apo qe jua evidentojme me shume te tjeret?

Jam shume rehat me te gjithe trupin tim dhe ndjehem vertete me fat per gjithcka qe Perendia me ka dhuruar, shumica e njerezve duan syte dhe buzet e mia por edhe fundshpinen time (qesh).

Cilat jane projektet tuaja me te aferta?

Kam disa reklama te planifikuara si dhe nje fushate per nje linje bikini, qe eshte menduar per tu realizuar kete jave ne Shen Barts ku per fat te keq kam per ta shtyre ate, sepse kam qene ne spital gjate kesaj jave. Pasi po te trajtohem per nje gur dhe infeksion ne veshka, por jam nen kujdes shume te mire mjekesor dhe do te sherohem shume shpejt. Jam gjithashtu duke punuar mbi muziken time dhe lancimin e nje kenge se bashku me nje videoklip kete vere. Yllka Selita Koha Jone

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s