Monthly Archives: October 2011

Sukaj ringjall Vllazninë, shkodranët në festë

Një gol i Xhevahir Sukajt në fillimin e pjesës së dytë ka shpëtuar Vllazninë Continue reading

Suzana Arbnori: PD e braktisi Pjetrin, 5 vjet pa asnjë kujtim

Gruaja e ish-kryetarit të Kuvendit rrëfen jetën pa Arbnorin
“Ftova Berishën e Topallin, por s’më erdhën. Jozefina më tha se e kishte axhendën e ngjeshur” Continue reading

Presidenti Topi rrëfen jetën: Si u njoha me Berishën

Kreu i shtetit tregon si e nisi karrierën e tij politike nga viti ‘90: “Pse nuk kandidova në Tiranë dhe planet për të ardhmen”

Presidenti Topi në një intervistë në emisionin “Debat” në Vizion Plus me gazetarin Alfred Peza rrëfen momente të rëndësishme nga jeta dhe karriera e tij. Continue reading

Roli i dialekteve në zgjerimin e standardit

 

SHEZAI RROKAJ

Qysh prej Kongresit të Drejtshkrimit e në vijim, çështja e standardit dhe e raportit të tij me dialektet është bërë objekt diskutimesh e debatesh në mjaft tubime shkencore, në shtypin e shkruar e atë viziv. Debatet kanë pasur të bëjnë kryesisht me bazën dialektore të standardit: me çfarë u bë mirë dhe çfarë u bë gabim Continue reading

Algjeria nuk do ti dorëzojë anëtarët e familjes së Gaddafi

Bashkëshortja e Muammar Gaddafi – Safiya, e bija Aisha. Foto: EPA Continue reading