Daily Archives: September 29, 2011

Palestina – Gjeografia-historia-Politika – Padrejtsia Gjak që kullon pandal!

Palestina në arabisht: فلسطين, në hebraishte:. ארץ ישראל (Eretz Yishrael, dir. Toka e Izraelit
është një nga disa emra që janë përdorur për të caktuar një zonë në bregun lindor të Mesdheut. Gjeografikisht dhe apolitikisht asht quejtur Palestina – “Palestina e lashtë” përfshinte Izraelin e sotëm të vitit 2011, territoret e pushtuara dhe një pjesë të Jordanisë, të Libanit e të Sirisë. Continue reading

Jerusalem Një qytet mes gjakut dhe floririt

Benjamin Disraeli shkruan në shkrime e tij: “Jerusalemi është si të rrëfesh historinë e botës”. Një qytet me dhjetëra emra dhe kërkues të panumërt, Jerusalemi është poseduar apo lakmuar virtualisht nga perandoritë më të mëdha të Evropës dhe Lindjes së Mesme. Në vazhdimësi është kontestuar fort nga të tre fetë monoteiste. Për më shumë se një mijë ai ka qenë një pengesë e vazhdueshme për marrëveshjen e paqes së Izraelit-Palestinës. Continue reading

Kualifikohen skuadrat e Superliges, pervec Tomorit

Të mërkurën u luajtën edhe ndeshjet e kthimit të turit të parë të Kupës së 60-të të Shqipërisë, pas së cilave u përcaktuan edhe skuadrat e kualifikuara për më tej. Kshtu ka ardhur edhe viktima e pare nga Superliga, Tomori i Beratit, qe megjithese ka dominuar ne ndeshjen e sotme kunder Luftetarrit, nuk ka arritur te shkojeme shume se nje baarzim pa gola. Jane gjirokastritet qe vazhdojne me tej fale fitores 1-0 ne ndeshjen e pare. Continue reading

Letër mbi “tradhtinë” e Tonit Blerit me miliarderen izraelite

Toni Bler ka krijuar një miqësi të ngushtë personale me një nga gratë më të pasura dhe më kontraversiale të Izraelit. Ofra Straus, 51 vjeçe, e cila u divorcua nga bashkëshorti i saj i dytë gjatë vitit të kaluar, është presidentja e një kompanie ushqimi 1.3 miliardë paundësh, çmimet e larta të së cilës nxitën protestat më të mëdha sociale në historinë e Izraelit. Ajo është parë shumë shpesh në shoqërinë e Toni Blerit, Continue reading